Numeracja stron, czyli jak formatować prace dyplomowe

Nawet najdrobniejsze szczegóły są ważne w pracach dyplomowych. W końcu to prace naukowe, dlatego muszą spełniać pewne wytyczne, żeby mogły być dopuszczone do obrony. Na przykład takie teksty muszą mieć ponumerowane strony. Niby nic wielkiego, ale zapomnieć o tym nie można. Poza tym można wybrać wiele sposobów numeracji.

Nie da się ukryć, że większość osób pisze prace naukowe na komputerze, najczęściej w programie typu Word. Takie aplikacje posiadają niezbędne przy formatowaniu opcje, również wspomniane już wcześniej numerowanie. Przykładowo Word 2007 ma bardzo łatwą obsługę dodawania numerów wyrazów (‘Wstawianie’ -> ‘Numery stron’).

Program dodatkowo daje wiele możliwości, jeśli chodzi o wygląd tego numerowania. Czyli liczba może znajdować się po prawej, lewej lub na środku strony. Dodatkowo może mieć różną formę. Najpopularniejsze jest oczywiście standardowe ‘1,2…’, ale można również stosować nieco bardziej udziwnione formy, jak na przykład ‘-1-,-2-…’.

W tym wypadku najczęściej nie ma żadnych ograniczeń nakładanych przez uczelnię. Najważniejsze, żeby numerowanie znalazło się w pracy, natomiast jego forma nie jest najważniejsza. Oczywiście warto zadbać o to, żeby wszystko było odpowiednio czytelne i przejrzyste, czyli stosowanie dziwnych form nie ma raczej większego sensu.

Jeśli przykładowo prace dyplomowe drukowane są jednostronnie, zdecydowanie lepiej wybrać numerowanie po prawej stronie. Będzie wyglądało bardzo przejrzyście. W wypadku dwustronnego drukowania - lepiej niech numery znajdą się na środku strony. Oczywiście wszystko zależy tylko i wyłącznie od samego autora. Prace dyplomowe powinny być czytelne.